Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Koupit nebo pronajmout?
Nemovitost
Lokalita

Vyplatí se investovat do nemovitostí ?

Máte volné finanční prostředky? Chcete investovat a kladete si otázku kam? Chceme mít jistotu, že o své úspory nepřijdete? Tak to jste s největší pravděpodobností zauvažovali také o investici do realit. Kam ale investovat konkrétně? Bude lepší byt, dům nebo pozemek..? I naše realitní kancelář ABRA REAL s.r.o. slýchá tyto dotazy velmi často a proto se dnes pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Investice do nemovitostí

Investice do nemovitostí se z dlouhodobého hlediska vždy považovala za velmi dobrou. Ti, kteří si začátkem devadesátých let pořídili nemovitost by teď mohli vyprávět, jak těžké rozhodování to tehdy bylo a jak složité bylo sehnat potřebnou hotovost. Nyní většina z těchto vlastníků nemovitostí potvrdí, že to byla rozumná investice, která se vyplatila. Tak velké zhodnocení investice do nemovitostí jak tomu bylo po roce 1989 asi očekávat nemůžeme, ale i teď mnozí investují své prostředky do zejména do realit. Ceny nemovitostí z dlouhodobého hlediska stále stoupají a proto patří tyto investice k nejstabilnějším. Trh s realitami neohrozila ani 2. světová válka či útoky z 13. září. Jediné o čem se v poslední době hovoří, je situace na hypotečním trhu v USA. Odborníci ale uvádí, že i tato situace nebude mít z dlouhodobého hlediska vliv na další vzestup cen nemovitostí.

Investice do starších cihlových bytů

Nespornou výhodou investice do starších cihlových bytů je zejména jejich dobrá lokalita, která tvoří značnou hodnotu těchto nemovitostí. Cihlové byty se nejčastěji nacházejí v centrech měst a i přes jejich stáří se většinou jedná o kvalitní bydlení. Většinou stačí pouze vymalovat a byt je možné v podstatě okamžitě využívat. Další výhodou investice do těchto bytů je možnost zhodnocení investice také díky následnému pronájmu. Tržní ceny pronájmů starších bytů v centrech měst mohou vlastníkovi takové nemovitosti značně „rozveselit" bankovní účet.
U pořízení starších cihlových bytů doporučujeme řádné prověření technického stavu celého domu, nikoliv jen bytové jednotky. Pokud je dům před celkovou rekonstrukcí zajisté se to projeví v dalších, mnohdy nepředvídaných, platbách. I v dalších letech se očekává vzestup cen těchto bytů, proto můžeme tento typ nemovitostí doporučit.

Panelové byty u nás zaznamenaly největší „slávu" od poloviny sedmdesátých let do začátku let devadesátých. Jejich velký rozmach způsobil nejen populační explozi, ale také odklon od kvalitní cihlové výstavby. Již od prvopočátku nebyl nikdo schopen odhadnout životnost panelových domů a stejné je to i v dnešní době. Většina těchto bytů byla již zprivatizována a majitelé bytových jednotek začali vytvářet fondy oprav z nichž postupně provádí rekonstrukce. Ještě před dvěmi lety šplhaly ceny těchto bytů to astronomických, a mnohdy i naprosto reálných, výšek. V roce 2007 již realitní makléři zaznamenali určité zpomalení tohoto růstu, které bylo zapříčiněno zejména velkým výběrem bytů nových. Ve městech, jakými jsou např. Olomouc či Brno, se po přepočtu na metr čtverečný mnohdy zjistilo, že vychází panelové byty dráž než byty zcela nové. Investici do panelových bytů považujeme z dlouhodobého hlediska jako méně ideální. O tyto byty přestává být tak velký zájem jako v minulých letech a navíc mnohé panelové domy čekají velké rekonstrukce.

Investice do nových bytů

Častou investicí do nemovitostí se v posledních letech stávají nové byty. Jejich výhodou je zpravidla kvalitní zpracování s možností vlastní úpravy dispozic vnitřního uspořádání. Investoři, kteří uvažují o koupi nového bytu mohou vybírat ze širokého spektra přesně dle jejich aktuální finanční situaci. Investovat tak mohou do bytů 1+KK až po mezonetové byty s mnohasetmetrovými výměrami. Stavební společnosti na tyto byty poskytují záruky a tudíž se nový vlastník nemusí obávat nečekaných investic. Nevýhodou těchto bytů bývá vyšší cena a nutnost počkat do samotné realizace, která může v některých případech dosáhnout i několika let. Dlouhodobě se uvádí, že ceny nových bytů budou i v následujících letech na vzestupu a proto i tento druh investice můžeme budoucím investorům doporučit.

Investice do pozemků

Investice do pozemků bývá nejčastější investicí větších rozměrů. Do pozemků investují nejen fyzické osoby, ale i právnické společnosti, banky apod.. Stálý růst pozemků je zapříčiněn jednoduchou rovnicí, která praví, že to co ubývá musí zákonitě získávat na ceně. Je to stejné jako se zásobami ropy. Čím jsou zásoby menší, tím logicky stoupá cena pohonných hmot a všech komodit, které se z ropných derivátů vyrábí. Pozemky jsou na tom velmi podobně. Jejich cena bude i v budoucích letech růst, protože jejich nabídka se zmenšuje. Uvědomují si to i velké developerské společnosti, které již nyní zkupují pozemky na nichž plánují výstavbu za 5 a více let. U koupi pozemků ovšem dbejte na opatrnost spojenou s možností jeho budoucího využití. Pokud koupíte např. byt, tak jej můžete okamžitě začít využívat. Pokud ovšem koupíte pozemek, tak je důležité jak o jeho využití hovoří územní plán dané obce. Stejně tak je důležité prověření přístupu k inženýrským sítím, infrastruktuře, zjištění zdali se nejedná o zátopovou oblast atd. Investici do pozemků z dlouhodobého hlediska doporučujeme.

V Karlových Varech je mnoho hotelů a penzionů na prodej. Protože ale lázeňský trojúhelník Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně byly vyhledávanou investorskou lokalitou, snaží se majitelé hotelů, penzionů a rekreačních objektů prodat své nemovitosti za ceny, které jsou dalo by se říci jejich zbožným přáním, nikoliv tedy cenou, která by byla pro investora z jakéhokoliv pohledu zajímavá. Ve většině případů, pokud budeme uvažovat o koupi takového hotelu ( při cenách, které se zde pohybují mezi 4 000 000 - 5 000 000 euro), dostáváme návratnost investice někde mezi 80 - 120 lety (podle velikosti hotelu a počtu lůžek). Tedy uložit peněžní prostředky můžeme, ale mluvit o rozumné investici (za kterou považuji návratnost investice maximálně do 20 let), to tedy rozhodně ne.

Vzhledem k této situaci, investoři v Karlových Varech vyhledávají jiné možnosti zhodnocení jejich finančních prostředků. Ve většině případů poptávají vilové domy, které následně přebudovávají na lázeňské domy či apartmány. Nabídka apartmánů je nyní trend, který se v Karlových Varech těší největší oblibě investorů.

Co mohu dále doporučit, je investovat do hotelů, či penzionů, které se nacházejí v okruhu do 20 - 30 km od Karlových Var. Důvodů k tomuto kroku je několik, mezi nimi například rozvíjející se trend wellnes, agroturistika.....atd.

Investice do panelových bytů Velké investice do komerčních objektů (hotely, pensiony)

Závěr

Ve všech případech investování do nemovitostí je důležitý nejen cit pro cenu, ale i trpělivost se získáváním informací, které se k dané nemovitosti vážkou, např. informace o proběhlých a plánovaných opravách, technický stav, právní vztahy atd. Nedoporučujeme se jakkoliv ukvapovat a vždy si raději vše pečlivě prověřit a rozmyslet. Dovolujeme si nejvíce doporučit obrátit se na odborníky, kteří jsou schopni Vám plně a profesionálně poradit.

 

Naše společnost momentálně nabízí /Neveřejné nabídky určené investorům/:

Pro bližší informace je nutná osobní schůzka !

 

ABRA REAL s.r.o.
Bulharská 740/5
Karlovy Vary 360 01

Česká republika  

Jana Dvořáková            tel:  +420-608-372-480      e-mail:    jana.dvorakova@abrareal.cz

 

 

" ABRA měníme sny v REAL"

 

 

  Vytvořit poptávku

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

  Upřesnit

  Cena a plocha

  m2
  m2
  m2
  m2

  ... nebo vyberte celý kraj či okres

  Lokalita

  Vlastnictví

  Konstrukce

  Typ budovy

  Vybavení

  Charakteristika

  IS sítě

  Umístění v obci

  Vyhledat vhodné nemovitosti

  • Byty
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

  Upřesnit

  Vyhledat fulltextově

  Cena a plocha

  m2
  m2
  m2
  m2

  ... nebo vyberte celý kraj či okres

  Lokalita

  Vlastnictví

  Konstrukce

  Typ budovy

  Vybavení

  Charakteristika

  IS sítě

  Umístění v obci